Pazarlama Stratejileri
Kriz zamanları çok tehlikeli bir dönemdir. En kaliteli ve sermayelil şirketlerin bile tepetaklak olabildiği bu dönemde doğru yerde doğru adımı atabilmek çok önemlidir. Sizlere bir kaç adımda dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz.

  1. Sponsorluk gibi uzun süreli markaya yarar sağlayacak ama aynı zamanda ciddi bir mali yük getiren etkinliklerden kaçınılması gerekir.
  2. Normal dönemlerde fiyatların yukarı çekilmesini sağlayan; erişilmez, elit ürün imajından kaçınılması gerekir. Marka böyle konumlandırılmış olsa bile markanın bu yüzüne, fazla vurgu yapılmamalı. Kriz zamanlarında parası olsa bile tüketicinin lüks mal satınalma güdüsü körelir. Boş yere müşteri kaybetmenin alemi yok.
  3. Tüketiciye hesaplı (ucuz manası ile karıştırılmasın, çünkü ürüne göre değişir) alışveriş yaptığını hissettirecek pazarlama iletişimi yapılmalı. Siz ürünü pahalı da satsanız yaptığınız pazarlama çalışması ile tüketici, bu ürünü almakla akıllıca bir iş yaptım diyebilmeli.
  4. Tasaruf yapacağım diye tüketici ile iletişim kesinlikle koparılmamalı. Çünkü yarın kriz biter ayakta kalanlar, kriz zamanında bile tüketicinin gözü önünde olanlar, pazarı ele geçirir.
  5. Kesinlikle moral bozulmamalı, özellikle tüketici ile direkt temas halinde olan satış ekibinin motivasyonu yüksek tutulmalı. Tüketicinin tercihi her zaman mutlu markalardan yanadır. Kimse sizden acıdığından dolayı alışveriş etmez. Aksine firmanın kötü halde olduğunu bilmek ya da hissetmek, düşük kalitede hizmet alacağım endişesi ile tüketiciyi sizden uzaklaştırır.

 

4 yorum

  1. Doğru fakat eksik. Pazarlama ürünü şişirmek yada mütevazi göstermekle olmaz. Pazarladığın malı her zaman bir adım geride tutar müşterini farklı şeylere odaklarsın. Bu dolandırıcılık olarak algılanmasın, 3 farklı yere odaklarsın derken, yapacağın promosyana demek istedim, insanlar herzaman promosyonun parasının aldığı malın içinde olur ama hiçbir zaman bunu kabul etmez, promosyon tatlı gelir. Promosyon illa sattığın ürünle bağlantılı olacak diye birşey yok, bir kalemlik, bir masa süsü, yada a firmasının satınalma müdürü fenerliyse bir orj. fener forması. Müşteri genelde ucuz üründen daha fazlasını arar. Bunu unutmamak gerek.

  2. herkezin bildiği ama aklına gelmediği bir kaç metod hatırlattığınız için teşekkür ederim.
    pazarlama çok değişik bir yaşam tarzı insanın kabuğunu kırıveriyor kısa zamanda 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment